Vishay/Dale RNC50J2213FMR36
RNC50J2213FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2213FMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2213FMR36.pdf
Availability of RNC50J2213FMR36
QUANTITY
RNC50J2213FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2213FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J2213FMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2213FMR36
Related LinksRNC50J2, RNC50J2213FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2213FMR36 Details Description
Related parts for RNC50J2213FMR36
CONN SPRING 62POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.81MM datasheet.pdf