Vishay/Dale RNC50J2231BRBSL
RNC50J2231BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2231BRBSL
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2231BRBSL.pdf
Availability of RNC50J2231BRBSL
QUANTITY
RNC50J2231BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2231BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2231BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2231BRBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2231BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2231BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J2231BRBSL
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 5SSOP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 15A SOT-93 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 4XDFN datasheet.pdf