Vishay/Dale RNC50J2233BSRSL
RNC50J2233BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2233BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 223K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2233BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2233BSRSL
QUANTITY
RNC50J2233BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2233BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2233BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)223k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2233BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2233BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2233BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2233BSRSL
RES 165 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
PIVOT PLATE HOUSING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 400A 2TOWER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf