Vishay/Dale RNC50J2261FSRSL
RNC50J2261FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2261FSRSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2261FSRSL.pdf
Availability of RNC50J2261FSRSL
QUANTITY
RNC50J2261FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2261FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2261FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2261FSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2261FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2261FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2261FSRSL
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 125V 200MA DO35 datasheet.pdf
TIE HOLD DOWN YELLOW WIT 18-60 datasheet.pdf
IC OVERVOLT PROT CTRLR SOT23-5 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 2X2 W/ADH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf