Vishay/Dale RNC50J2262BSRE6
RNC50J2262BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2262BSRE6
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2262BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2262BSRE6
QUANTITY
RNC50J2262BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2262BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2262BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2262BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2262BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2262BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2262BSRE6
MODULE POWER ENTRY .250 3A datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST SEALED 8POS 25V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
REAR C/O PLUNGER datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A MED datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
THERMLLY COND ADH SQ 10MM 500/PK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf