Vishay/Dale RNC50J2263FRB14
RNC50J2263FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2263FRB14
Brief Description
RES 226K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2263FRB14.pdf
Availability of RNC50J2263FRB14
QUANTITY
RNC50J2263FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2263FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2263FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2263FRB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2263FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2263FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J2263FRB14
KEY CODING 5.08MM WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 0.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN USB ADPT F-F W/COVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf