Vishay/Dale RNC50J2301BSB14
RNC50J2301BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2301BSB14
Brief Description
RES 2.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2301BSB14.pdf
Availability of RNC50J2301BSB14
QUANTITY
RNC50J2301BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2301BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2301BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2301BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2301BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2301BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2301BSB14
FIXED IND 10UH 2.5A 43.7 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.08V SC70-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO220-FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf