Vishay/Dale RNC50J2370BSB14
RNC50J2370BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2370BSB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2370BSB14.pdf
Availability of RNC50J2370BSB14
QUANTITY
RNC50J2370BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2370BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2370BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2370BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2370BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2370BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2370BSB14
REG 12V 2A ADJ HORZ SMD 12-SIP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf