Vishay/Dale RNC50J2372BSR36
RNC50J2372BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2372BSR36
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2372BSR36.pdf
Availability of RNC50J2372BSR36
QUANTITY
RNC50J2372BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2372BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J2372BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2372BSR36
Related LinksRNC50J2, RNC50J2372BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2372BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J2372BSR36
SWITCH TOGGLE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 4C SHLD 300V datasheet.pdf