Vishay/Dale RNC50J2372BSRE6
RNC50J2372BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2372BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2372BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2372BSRE6
QUANTITY
RNC50J2372BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2372BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2372BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2372BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2372BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2372BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2372BSRE6
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A PCB PLAN 79253328 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf