Vishay/Dale RNC50J2372BSRE6
RNC50J2372BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2372BSRE6
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2372BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2372BSRE6
QUANTITY
RNC50J2372BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2372BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2372BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2372BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2372BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2372BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2372BSRE6
IC REG BUCK ADJ 0.3A SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 120MA 6 SMD 400V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CA 50 24F OFNP MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG TAN 250' datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 7.09"L X 3.84"W datasheet.pdf
TOP 220VDC/230VAC 0 1A datasheet.pdf