Vishay/Dale RNC50J2402BSRE6
RNC50J2402BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2402BSRE6
Brief Description
RES 24K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2402BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2402BSRE6
QUANTITY
RNC50J2402BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2402BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2402BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2402BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2402BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2402BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2402BSRE6
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADE7751 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN 4C 4#8 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 3000 Gates, 70MHz, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf