Vishay/Dale RNC50J2403BSBSL
RNC50J2403BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2403BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2403BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2403BSBSL
QUANTITY
RNC50J2403BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2403BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2403BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2403BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2403BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2403BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2403BSBSL
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MARKER PLATE ALUM BLACK 3.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN SOCKET 140PS STR .050" GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM datasheet.pdf
MOSFET N CH 55V 31A TO-2220AB datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 28-34V 0.7A datasheet.pdf