Vishay/Dale RNC50J2430BRBSL
RNC50J2430BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2430BRBSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2430BRBSL.pdf
Availability of RNC50J2430BRBSL
QUANTITY
RNC50J2430BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2430BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2430BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2430BRBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2430BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2430BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J2430BRBSL
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
WIRE CRIMPER .055 'F' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
MODULE PROC PIC16F83,F84,F84A datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf