Vishay/Dale RNC50J2430BRRSL
RNC50J2430BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2430BRRSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2430BRRSL.pdf
Availability of RNC50J2430BRRSL
QUANTITY
RNC50J2430BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2430BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2430BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2430BRRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2430BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2430BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J2430BRRSL
VFD ALPHA/NUM DISPLAY 16X2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS R/A TIN 2.2MM datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 88MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 4W7 RIVETED datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf