Vishay/Dale RNC50J2430BSR36
RNC50J2430BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2430BSR36
Brief Description
RES 243 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2430BSR36.pdf
Availability of RNC50J2430BSR36
QUANTITY
RNC50J2430BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2430BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J2430BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2430BSR36
Related LinksRNC50J2, RNC50J2430BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2430BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J2430BSR36
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENS PROX M30 8MM DC2W-NO .3M datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf