Vishay/Dale RNC50J2431BRBSL
RNC50J2431BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2431BRBSL
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2431BRBSL.pdf
Availability of RNC50J2431BRBSL
QUANTITY
RNC50J2431BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2431BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2431BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2431BRBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2431BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2431BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J2431BRBSL
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AL datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf
IC SWITCH ANLG DUAL BILATRL US8 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FUSE 5X20MM GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf