Vishay/Dale RNC50J2491BRBSL
RNC50J2491BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2491BRBSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2491BRBSL.pdf
Availability of RNC50J2491BRBSL
QUANTITY
RNC50J2491BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2491BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2491BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2491BRBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2491BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2491BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J2491BRBSL
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 2.7A 8MLP datasheet.pdf