Vishay/Dale RNC50J2491BRRSL
RNC50J2491BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2491BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2491BRRSL.pdf
Availability of RNC50J2491BRRSL
QUANTITY
RNC50J2491BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2491BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2491BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2491BRRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2491BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2491BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J2491BRRSL
CONVERTR 1.8V/8ADC 36-75 VIN SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 50MA SNT6A datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR10B/AE10G/AKR10B datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 10TQFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
7+7 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf