Vishay/Dale RNC50J2492BSB14
RNC50J2492BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2492BSB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2492BSB14.pdf
Availability of RNC50J2492BSB14
QUANTITY
RNC50J2492BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2492BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2492BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2492BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2492BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2492BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2492BSB14
RES SMD 107K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP CLOSE/OPEN datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf