Vishay/Dale RNC50J2492FMBSL
RNC50J2492FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2492FMBSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2492FMBSL.pdf
Availability of RNC50J2492FMBSL
QUANTITY
RNC50J2492FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2492FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2492FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2492FMBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2492FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2492FMBSL Details Description
Related parts for RNC50J2492FMBSL
IC HS R-R-OUT VIDEO AMP 14-SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 20K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA 915MHZ 1/2WAVE 6" RPSMA datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
FLUORESCENT LIGHT KIT 18" datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 12DFN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FAN 120X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf