Vishay/Dale RNC50J2492FSB14
RNC50J2492FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2492FSB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2492FSB14.pdf
Availability of RNC50J2492FSB14
QUANTITY
RNC50J2492FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2492FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2492FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2492FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2492FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2492FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2492FSB14
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 6POS TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED VERT HEADER SMT datasheet.pdf
PNEUM REGULATOR SUB-BASE MNT datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD SHIELD 50X50MM THT FRAME datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
470UF 25V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf