Vishay/Dale RNC50J2551BSB14
RNC50J2551BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2551BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2551BSB14.pdf
Availability of RNC50J2551BSB14
QUANTITY
RNC50J2551BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2551BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2551BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2551BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2551BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2551BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2551BSB14
MODULE SCR/DIODE 25A 240VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
PLUG WATERTITE 4P5W L21-30 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 17POS 1MM R/A datasheet.pdf