Vishay/Dale RNC50J2552FMRSL
RNC50J2552FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2552FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2552FMRSL.pdf
Availability of RNC50J2552FMRSL
QUANTITY
RNC50J2552FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2552FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2552FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2552FMRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2552FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2552FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J2552FMRSL
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL HS PCB datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf