Vishay/Dale RNC50J2610FSBSL
RNC50J2610FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2610FSBSL
Brief Description
RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2610FSBSL.pdf
Availability of RNC50J2610FSBSL
QUANTITY
RNC50J2610FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2610FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2610FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2610FSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2610FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2610FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2610FSBSL
CAP CER 3.9PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BATT PK 13.5V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 45.9 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf