Vishay/Dale RNC50J2611BMBSL
RNC50J2611BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2611BMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2611BMBSL.pdf
Availability of RNC50J2611BMBSL
QUANTITY
RNC50J2611BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2611BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2611BMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2611BMBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2611BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2611BMBSL Details Description
Related parts for RNC50J2611BMBSL
RES SMD 2.4K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER DUAL 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf