Vishay/Dale RNC50J2611BMRSL
RNC50J2611BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2611BMRSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2611BMRSL.pdf
Availability of RNC50J2611BMRSL
QUANTITY
RNC50J2611BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2611BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2611BMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2611BMRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2611BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2611BMRSL Details Description
Related parts for RNC50J2611BMRSL
RES 76.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 32KSPS 11CH 20-PLCC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SST 8MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 44POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
PRD LIC UCFS CORE CCES 1 PROD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf