Vishay/Dale RNC50J2611BSBSL
RNC50J2611BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2611BSBSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2611BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2611BSBSL
QUANTITY
RNC50J2611BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2611BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2611BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2611BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2611BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2611BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2611BSBSL
CONN SPLICE WIRE CAP .048-.075 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf