Vishay/Dale RNC50J2611FSBSL
RNC50J2611FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2611FSBSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2611FSBSL.pdf
Availability of RNC50J2611FSBSL
QUANTITY
RNC50J2611FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2611FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2611FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2611FSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2611FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2611FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2611FSBSL
CONN HEADER 34POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT 605NM 25MCD AMBER datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 250MW SOD123 datasheet.pdf