Vishay/Dale RNC50J2613BSRSL
RNC50J2613BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2613BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2613BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2613BSRSL
QUANTITY
RNC50J2613BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2613BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2613BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2613BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2613BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2613BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2613BSRSL
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 9SIP datasheet.pdf