Vishay/Dale RNC50J2621BSR36
RNC50J2621BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2621BSR36
Brief Description
RES 2.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2621BSR36.pdf
Availability of RNC50J2621BSR36
QUANTITY
RNC50J2621BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2621BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J2621BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2621BSR36
Related LinksRNC50J2, RNC50J2621BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2621BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J2621BSR36
TVS DIODE 5.25VWM 17VC SOT666 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
LED OVAL LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
S3,STR,BF,USF,RIV datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP 6500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf