Vishay/Dale RNC50J2642BSB14
RNC50J2642BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2642BSB14
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2642BSB14.pdf
Availability of RNC50J2642BSB14
QUANTITY
RNC50J2642BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2642BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2642BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2642BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2642BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2642BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2642BSB14
IC DGTL POT QUAD 50K 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2.2MHZ 8DMP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
PELTIER SH14,125,06,L,RT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA Backlight 20-DSBGA (2.04x1.78) datasheet.pdf
FAN AXIAL 205X72MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
FAN 200VAC 119X38MM WR datasheet.pdf