Vishay/Dale RNC50J2673FSB14
RNC50J2673FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2673FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2673FSB14.pdf
Availability of RNC50J2673FSB14
QUANTITY
RNC50J2673FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2673FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2673FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2673FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2673FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2673FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2673FSB14
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 55A TO-252 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3F datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 50V 10% BP 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN SMPM JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf