Vishay/Dale RNC50J26R1FSBSL
RNC50J26R1FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J26R1FSBSL
Brief Description
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J26R1FSBSL.pdf
Availability of RNC50J26R1FSBSL
QUANTITY
RNC50J26R1FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J26R1FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J26R1FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J26R1FSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J26R1FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J26R1FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J26R1FSBSL
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
COOLER FOR TO-220 20 WATTS datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 5.08MM REFL C-MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MARKING TAGS 20.5MM TYPE K datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
STENCIL ROLL MPM 355/457/41 MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
37POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf