Vishay/Dale RNC50J2702BSRE6
RNC50J2702BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2702BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2702BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2702BSRE6
QUANTITY
RNC50J2702BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2702BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2702BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2702BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2702BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2702BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2702BSRE6
IDC CABLE- ASN24A/ AE24M / ASN24 datasheet.pdf
IC Z8 12MHZ ROMLESS C40 44-QFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A GP20 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
8347B116 PRESSURE PAD datasheet.pdf
CAP TANT 160UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf