Vishay/Dale RNC50J2742BSB14
RNC50J2742BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2742BSB14
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2742BSB14.pdf
Availability of RNC50J2742BSB14
QUANTITY
RNC50J2742BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2742BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2742BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2742BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2742BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2742BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2742BSB14
BATTERY LITH 3V RECHARGE SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 7A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
ACCELEROMETER/MAGNETOMETER 28LGA datasheet.pdf
IC MPU SITARA 800MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf