Vishay/Dale RNC50J2742BSBSL
RNC50J2742BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2742BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2742BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2742BSBSL
QUANTITY
RNC50J2742BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2742BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2742BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2742BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2742BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2742BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2742BSBSL
IC CLK BUFFER 2:4 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 24pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
GDT 250V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW 1005 datasheet.pdf