Vishay/Dale RNC50J2742BSBSL
RNC50J2742BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2742BSBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2742BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2742BSBSL
QUANTITY
RNC50J2742BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2742BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2742BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2742BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2742BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2742BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2742BSBSL
SWITCH DIP LEVER/EXTEND 4PST BLC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf