Vishay/Dale RNC50J2743BSBSL
RNC50J2743BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2743BSBSL
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2743BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2743BSBSL
QUANTITY
RNC50J2743BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2743BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2743BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2743BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2743BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2743BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2743BSBSL
INSERT MALE 3POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 910MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16QFN datasheet.pdf