Vishay/Dale RNC50J2743FSBSL
RNC50J2743FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2743FSBSL
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2743FSBSL.pdf
Availability of RNC50J2743FSBSL
QUANTITY
RNC50J2743FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2743FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2743FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2743FSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2743FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2743FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2743FSBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf