Vishay/Dale RNC50J2762BSRE6
RNC50J2762BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2762BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2762BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2762BSRE6
QUANTITY
RNC50J2762BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2762BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2762BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2762BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2762BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2762BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2762BSRE6
IC OPAMP JFET 3.5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 343 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SMA RP BLKHD JACK-AMC PLUG 150MM datasheet.pdf