Vishay/Dale RNC50J2792BSB14
RNC50J2792BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2792BSB14
Brief Description
RES 27.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2792BSB14.pdf
Availability of RNC50J2792BSB14
QUANTITY
RNC50J2792BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2792BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2792BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2792BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2792BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2792BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2792BSB14
RES SMD 5.76M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN AMP-IN MINI 12 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 79 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf