Vishay/Dale RNC50J27R4BSR36
RNC50J27R4BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J27R4BSR36
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J27R4BSR36.pdf
Availability of RNC50J27R4BSR36
QUANTITY
RNC50J27R4BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J27R4BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J27R4BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J27R4BSR36
Related LinksRNC50J2, RNC50J27R4BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J27R4BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J27R4BSR36
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB S/S .032" 8X10" 1/2OZ 2PANEL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 10W datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V 20% X6S 1210 datasheet.pdf