Vishay/Dale RNC50J2801BSB14
RNC50J2801BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2801BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2801BSB14.pdf
Availability of RNC50J2801BSB14
QUANTITY
RNC50J2801BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2801BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2801BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2801BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2801BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2801BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2801BSB14
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE 1.25A 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
OSC TCXO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf