Vishay/Dale RNC50J2801BSRSL
RNC50J2801BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2801BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2801BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2801BSRSL
QUANTITY
RNC50J2801BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2801BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2801BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2801BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2801BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2801BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2801BSRSL
TRANS RF N-CH FET LDMOST PWRSO10 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN D-SUB PIN 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
7+7 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf