Vishay/Dale RNC50J2801FSB14
RNC50J2801FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2801FSB14
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2801FSB14.pdf
Availability of RNC50J2801FSB14
QUANTITY
RNC50J2801FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2801FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2801FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2801FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2801FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2801FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2801FSB14
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 5W 2818 datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 128MA 7.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC DDR2 256M 267MHZ 84BGA datasheet.pdf