Vishay/Dale RNC50J2802FSRE6
RNC50J2802FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2802FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2802FSRE6.pdf
Availability of RNC50J2802FSRE6
QUANTITY
RNC50J2802FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2802FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2802FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2802FSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2802FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2802FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2802FSRE6
IDC CABLE - MSR34K/MC34G/MCE34K datasheet.pdf
FIBER OPTIC KIT MT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 591MA 430 MOHM datasheet.pdf
MINIFIT JR LCP RA HDR NOPEG 4CKT datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 2BKN/50 AR UC datasheet.pdf