Vishay/Dale RNC50J2803BSRSL
RNC50J2803BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2803BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2803BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2803BSRSL
QUANTITY
RNC50J2803BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2803BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2803BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2803BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2803BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2803BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2803BSRSL
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 22A 2.65 MOHM datasheet.pdf