Vishay/Dale RNC50J2803BSRSL
RNC50J2803BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2803BSRSL
Brief Description
RES 280K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2803BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2803BSRSL
QUANTITY
RNC50J2803BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2803BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2803BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2803BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2803BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2803BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2803BSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 225 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH WISKER HEAD SNAP ACT DPDT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf