Vishay/Dale RNC50J2870DSB14
RNC50J2870DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2870DSB14
Brief Description
RES 287 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2870DSB14.pdf
Availability of RNC50J2870DSB14
QUANTITY
RNC50J2870DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2870DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2870DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2870DSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2870DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2870DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2870DSB14
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 10A SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CET-DL3 datasheet.pdf
RES 220K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf